AWG28-14/G/300
Manufacturer Part Number:
AWG28-14/G/300
Manufacturer/Brand:
ASSMANN WSW Components
Part of Description:
CBL RIBN 14COND 0.05 GRAY 10'
Stock Condition:
9
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
ASSMANN WSW Components
Product Category :
Flat Ribbon Cables
Cable Type :
Flat Cable
Conductor Strand :
7 Strands / 36 AWG
Features :
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket Color :
Gray
Length :
10.0' (3.05m)
Number of Conductors :
14
Operating Temperature :
-10°C ~ 105°C
Pitch :
0.050" (1.27mm)
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 2651
Ribbon Thickness :
0.035" (0.89mm)
Ribbon Width :
0.700" (17.78mm)
Shielding :
Unshielded
Voltage :
300 V
Wire Gauge :
28 AWG