C1206C181M8HAC7800
Manufacturer Part Number:
C1206C181M8HAC7800
Manufacturer/Brand:
KEMET
Part of Description:
CAP CER 180PF 10V X8R 1206
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
KEMET
Product Category :
Ceramic Capacitors
Applications :
General Purpose
Capacitance :
180 pF
Failure Rate :
Features :
Low ESL, High Temperature
Height - Seated (Max) :
Lead Spacing :
Lead Style :
Mounting Type :
Surface Mount, MLCC
Operating Temperature :
-55°C ~ 150°C
Package / Case :
1206 (3216 Metric)
Product Status :
Active
Ratings :
Size / Dimension :
0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Temperature Coefficient :
X8R
Thickness (Max) :
0.035" (0.88mm)
Tolerance :
±20%
Voltage - Rated :
10V