JACK-L-SMT-10A-RA(R)
- Manufacturer Part Number:
- JACK-L-SMT-10A-RA(R)
- Manufacturer/Brand:
- GlobTek, Inc.
- Part of Description:
- CONN PWR JACK 2.50MMX5.50MM SLDR
- Stock Condition:
- 797
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- GlobTek, Inc.
- Product Category :
- Power Connectors
- Actual Diameter :
- 0.098" (2.50mm ID)
- Connector Type :
- Jack
- Current Rating (Amps) :
- 10 A
- Features :
- Gender :
- Male
- Industry Recognized Mating Diameter :
- 2.50mm ID (0.098"), 5.50mm OD (0.217")
- Ingress Protection :
- Insulation Color :
- Internal Switch(s) :
- Single Switch, Normally Closed
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mating Length/Depth :
- Mounting Feature :
- Mounting Type :
- Board Cutout, Through Hole, Right Angle
- Number of Positions/Contacts :
- 4 Conductors, 5 Contacts
- Operating Temperature :
- Product Status :
- Active
- Shielding :
- Shielded
- Termination :
- Kinked Pin, Solder
- Voltage - Rated :
- 50VDC