CD15FD151FO3
Manufacturer Part Number:
CD15FD151FO3
Manufacturer/Brand:
Cornell Dubilier Electronics
Part of Description:
CAP MICA 150PF 1% 500V RADIAL
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Cornell Dubilier Electronics
Product Category :
Mica and PTFE Capacitors
Capacitance :
150 pF
Dielectric Material :
Mica
Features :
General Purpose
Height - Seated (Max) :
0.370" (9.40mm)
Lead Spacing :
0.232" (5.90mm)
Mounting Type :
Through Hole
Operating Temperature :
-55°C ~ 125°C
Package / Case :
Radial
Product Status :
Active
Size / Dimension :
0.461" L x 0.189" W (11.70mm x 4.80mm)
Tolerance :
±1%
Voltage - Rated :
500 V