CD16FD102JO3
- Manufacturer Part Number:
- CD16FD102JO3
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part of Description:
- CAP MICA 1000PF 5% 500V RADIAL
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Mica and PTFE Capacitors
- Capacitance :
- 1000 pF
- Dielectric Material :
- Mica
- Features :
- RF, High Q, Low Loss
- Height - Seated (Max) :
- 0.500" (12.70mm)
- Lead Spacing :
- 0.234" (5.94mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.461" L x 0.181" W (11.70mm x 4.60mm)
- Tolerance :
- ±5%
- Voltage - Rated :
- 500 V