CDS15FA102FO3
- Manufacturer Part Number:
- CDS15FA102FO3
- Manufacturer/Brand:
- Cornell Dubilier Electronics
- Part of Description:
- MICA
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Cornell Dubilier Electronics
- Product Category :
- Mica and PTFE Capacitors
- Capacitance :
- 1000 pF
- Dielectric Material :
- Mica
- Features :
- General Purpose
- Height - Seated (Max) :
- 0.311" (7.90mm)
- Lead Spacing :
- 0.232" (5.90mm)
- Mounting Type :
- Through Hole
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 125°C
- Package / Case :
- Radial
- Product Status :
- Active
- Size / Dimension :
- 0.449" L x 0.169" W (11.40mm x 4.30mm)
- Tolerance :
- ±1%
- Voltage - Rated :
- 100 V
Hot News
Latest News
- Streamlining Electronic Component Procurement: The ICChipMall Advantage
- The Rise of eMCP Chips: ICChipMall's Role in Supporting Next-Gen Devices
- Navigating Semiconductor Shortages: How ICChipMall Ensures Supply Chain Resilience
- Navigating the Challenges of Semiconductor Shortages: Solutions and Strategies
- The Rise of E-Mobility: How Semiconductors Power the Electric Vehicle Revolution
- How to Select Reliable Electronic Components for Your Projects: A Guide for Engineers and Buyers
- The Future of Semiconductor Technology: Emerging Trends and Innovations
- How to Streamline Semiconductor Procurement and Enhance Supply Chain Efficiency
- The Future of eMMC Storage: Why It's Still Relevant in 2025
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| CDS1 | Apex Tool Group | 8,763 | 1/4" DRIVE,3/16" SOCKET,6PT |
| CDS10 | Eaton-Bussmann Electrical Division | 8,104 | FUSE CARTRIDGE 10A 600VAC |
| CDS100 | Eaton-Bussmann Electrical Division | 6,918 | FUSE CARTRIDGE 100A 600VAC |