EF12.1034.3110.01
- Manufacturer Part Number:
- EF12.1034.3110.01
- Manufacturer/Brand:
- SCHURTER
- Part of Description:
- PWR ENT MOD RCPT IEC320-C20 PNL
- Stock Condition:
- 30
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- SCHURTER
- Product Category :
- Power Entry Modules (PEM)
- Accomodates a Fuse :
- No
- Approval Agency :
- cURus, ENEC
- Connector Style :
- IEC 320-C20
- Connector Type :
- Receptacle, Male Blades - Module
- Current Rating - Appliance Inlet :
- 10A
- Current Rating - Circuit Breaker :
- 12A
- Current Rating - Filter :
- 12A
- Features :
- Shielded
- Filter Type :
- Filtered (EMI, RFI) - Commercial
- Fuse Holder, Drawer :
- Ingress Protection :
- IP40
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Panel Mount, Flange
- Number of Positions :
- 3
- Panel Cutout Dimensions :
- Rectangular - 33.90mm x 81.00mm
- Panel Thickness :
- Product Status :
- Active
- Switch Features :
- Circuit Breaker, Switch On-Off
- Termination :
- Quick Connect - 0.250" (6.3mm)
- Voltage Rating - Appliance Inlet :
- 250VAC