K30F1C-P04LFG0-4500
- Manufacturer Part Number:
- K30F1C-P04LFG0-4500
- Manufacturer/Brand:
- ODU
- Part of Description:
- ODU MINI-SNAP INLINE RECEPTACLE,
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- ODU
- Product Category :
- Circular Connector Assemblies
- Cable Opening :
- 0.157" ~ 0.177" (4.00mm ~ 4.50mm)
- Color :
- Silver
- Connector Type :
- Receptacle, Female Sockets
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Current Rating (Amps) :
- 7.5A
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Features :
- Backshell
- Ingress Protection :
- IP68 - Dust Tight, Waterproof
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Feature :
- Mounting Type :
- Free Hanging (In-Line)
- Number of Positions :
- 4
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 120°C
- Orientation :
- 1
- Primary Material :
- Metal
- Product Status :
- Active
- Shell Finish :
- Chrome over Nickel
- Shell Material :
- Brass
- Shell Size - Insert :
- 0
- Shell Size, MIL :
- Shielding :
- Unshielded
- Termination :
- Solder Cup
- Voltage Rating :
- 300V