G8250031000YEU
Manufacturer Part Number:
G8250031000YEU
Manufacturer/Brand:
Amphenol Communications Solutions
Part of Description:
PIN HEADER 2.0MM PITCH STR DIP,1
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Product Category :
Headers, Male Pins
Connector Type :
Header
Contact Finish - Mating :
Gold
Contact Finish - Post :
Gold
Contact Finish Thickness - Mating :
Flash
Contact Length - Mating :
0.157" (4.00mm)
Contact Length - Post :
0.110" (2.80mm)
Contact Material :
Copper Alloy
Contact Shape :
Square
Contact Type :
Male Pin
Current Rating (Amps) :
1.5A
Fastening Type :
Push-Pull
Features :
Ingress Protection :
Insulation Color :
Black
Insulation Height :
0.079" (2.00mm)
Insulation Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP)
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
3
Number of Positions Loaded :
All
Number of Rows :
1
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Overall Contact Length :
0.346" (8.80mm)
Pitch - Mating :
0.079" (2.00mm)
Product Status :
Active
Row Spacing - Mating :
Shrouding :
Unshrouded
Style :
Board to Board
Termination :
Solder
Voltage Rating :
250VDC
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN HDR BLADE PWR 20POS EDGE MT
    CONN RCPT BLADE PWR 36POS PCB