SFV12R-2STE1HLF
- Manufacturer Part Number:
- SFV12R-2STE1HLF
- Manufacturer/Brand:
- Amphenol Communications Solutions
- Part of Description:
- CONN FFC FPC TOP 12POS 0.5MM R/A
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Product Category :
- FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
- Actuator Material :
- Polyphenylene Sulfide (PPS), Glass Filled, Halogen Free
- Cable End Type :
- Notched or Tabbed
- Connector/Contact Type :
- Contacts, Top
- Contact Finish :
- Tin
- Contact Material :
- Phosphor Bronze
- Features :
- Solder Retention, Zero Insertion Force (ZIF)
- FFC, FCB Thickness :
- 0.30mm
- Flat Flex Type :
- FFC, FPC
- Height Above Board :
- 0.071" (1.80mm)
- Housing Material :
- Polyamide (PA), Nylon, Glass Filled, Halogen Free
- Locking Feature :
- Flip Lock
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Surface Mount, Right Angle
- Number of Positions :
- 12
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 105°C
- Pitch :
- 0.020" (0.50mm)
- Product Status :
- Active
- Termination :
- Solder
- Voltage Rating :
- 50V