FFC3B11-10-T
Manufacturer Part Number:
FFC3B11-10-T
Manufacturer/Brand:
GCT
Part of Description:
CONN FFC FPC TOP 10POS 1MM R/A
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
GCT
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Material :
Thermoplastic
Cable End Type :
Tapered
Connector/Contact Type :
Contacts, Top
Contact Finish :
Tin
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Solder Retention
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Height Above Board :
0.098" (2.50mm)
Housing Material :
Thermoplastic
Locking Feature :
Slide Lock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
10
Operating Temperature :
-25°C ~ 85°C
Pitch :
0.039" (1.00mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
50V