FH52E-24S-0.5SH(99)
Manufacturer Part Number:
FH52E-24S-0.5SH(99)
Manufacturer/Brand:
Hirose
Part of Description:
CONN FFC BOTTOM 24POS 0.5MM R/A
Stock Condition:
612
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
FFC, FPC (Flat Flexible) Connector Assemblies
Actuator Material :
Liquid Crystal Polymer (LCP), Halogen Free
Cable End Type :
Tabbed
Connector/Contact Type :
Contacts, Bottom
Contact Finish :
Gold
Contact Material :
Phosphor Bronze
Features :
Zero Insertion Force (ZIF)
FFC, FCB Thickness :
0.30mm
Flat Flex Type :
FFC, FPC
Height Above Board :
0.079" (2.00mm)
Housing Material :
Locking Feature :
Flip Lock
Material Flammability Rating :
UL94 V-0
Mounting Type :
Surface Mount, Right Angle
Number of Positions :
24
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Pitch :
0.020" (0.50mm)
Product Status :
Active
Termination :
Solder
Voltage Rating :
50V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
FH52-10(4)SA-1SH Hirose 2,690 CONN FFC FPC BOTTOM 10POS 1MM RA
FH52-10(4)SA-1SH(99) Hirose 7,056 CONN FFC FPC BOTTOM 10POS 1MM RA