A2-11PA-2.54DS(71)
- Manufacturer Part Number:
- A2-11PA-2.54DS(71)
- Manufacturer/Brand:
- Hirose
- Part of Description:
- CONN HEADER R/A 11POS 2.54MM
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Hirose
- Product Category :
- Headers, Male Pins
- Connector Type :
- Header
- Contact Finish - Mating :
- Gold
- Contact Finish - Post :
- Tin
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 8.00µin (0.203µm)
- Contact Length - Mating :
- 0.236" (6.00mm)
- Contact Length - Post :
- 0.138" (3.50mm)
- Contact Material :
- Brass
- Contact Shape :
- Square
- Contact Type :
- Male Pin
- Current Rating (Amps) :
- 3A
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Features :
- Ingress Protection :
- Insulation Color :
- Black
- Insulation Height :
- 0.157" (4.00mm)
- Insulation Material :
- Polybutylene Terephthalate (PBT)
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Through Hole, Right Angle
- Number of Positions :
- 11
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 1
- Operating Temperature :
- -55°C ~ 85°C
- Overall Contact Length :
- Pitch - Mating :
- 0.100" (2.54mm)
- Product Status :
- Active
- Row Spacing - Mating :
- Shrouding :
- Unshrouded
- Style :
- Board to Board or Cable
- Termination :
- Solder
- Voltage Rating :
- 200V