WR-60P-VF60-N1
- Manufacturer Part Number:
- WR-60P-VF60-N1
- Manufacturer/Brand:
- JAE Electronics
- Part of Description:
- CONN PLUG 60POS SMD GOLD
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- JAE Electronics
- Product Category :
- Arrays, Edge Type, Mezzanine (Board to Board)
- Connector Type :
- Plug, Outer Shroud Contacts
- Contact Finish :
- Gold
- Contact Finish Thickness :
- 4.00µin (0.100µm)
- Features :
- Height Above Board :
- 0.197" (5.00mm)
- Mated Stacking Heights :
- 6mm, 6.5mm, 9mm
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Positions :
- 60
- Number of Rows :
- 2
- Pitch :
- 0.020" (0.50mm)