HIF2E-60D-2.54RB
Manufacturer Part Number:
HIF2E-60D-2.54RB
Manufacturer/Brand:
Hirose
Part of Description:
CONN DIP HDR IDC 60P 28AWG VERT
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Hirose
Product Category :
Board In, Direct Wire to Board
Board-Side Pitch :
0.100" (2.54mm)
Cable Pitch :
0.050" (1.27mm)
Cable Termination :
IDC
Color :
Black
Connector Type :
Ribbon Cable, DIP Header
Contact Finish :
Gold
Contact Finish Thickness :
Features :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Positions :
60
Number of Rows :
2
Product Status :
Obsolete
Row Spacing :
0.100" (2.54mm)
Wire Gauge :
28 AWG