76-ST16-06C
Manufacturer Part Number:
76-ST16-06C
Manufacturer/Brand:
NTE Electronics, Inc.
Part of Description:
NON INS SPADE TERM 16-14G 100 BA
Stock Condition:
1
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
NTE Electronics, Inc.
Product Category :
Spade Connectors
Color :
Contact Finish :
Electro-Tin
Contact Material :
Copper
Features :
Brazed Seam
Insulation :
Non-Insulated
Length - Overall :
0.630" (16.00mm)
Mounting Type :
Free Hanging (In-Line)
Product Status :
Active
Stud/Tab Size :
6 Stud
Terminal Type :
Standard
Termination :
Crimp
Width - Outer Edges :
0.252" (6.40mm)
Wire Gauge :
14-16 AWG
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    BUZZER 240V 32.51X26.92 PNL MNT
    BUZZER 24V 32.51X26.92MM PNL MNT
    BUZZER 120V 32.51X26.92 PNL MNT
    BUZZER 12V 32.51X26.92MM PNL MNT
    BATT CHG USB PWR PK 4.8-5.25V 1A