MUSBA511N5
Manufacturer Part Number:
MUSBA511N5
Manufacturer/Brand:
Amphenol Communications Solutions
Part of Description:
CONN RCPT USB2.0 TYPEA 4POS PCB
Stock Condition:
171
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Product Category :
USB, DVI, HDMI Connector Assemblies
Connector Type :
USB-A (USB TYPE-A)
Current Rating (Amps) :
1.5A
Features :
Board Lock, Cover
Gender :
Receptacle
Ingress Protection :
IP67 - Dust Tight, Waterproof
Mating Cycles :
1500
Mounting Feature :
Flange, Vertical
Mounting Type :
Panel Mount, Through Hole
Number of Contacts :
4
Number of Ports :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 105°C
Product Status :
Active
Shielding :
Shielded
Specifications :
USB 2.0
Termination :
Solder
Voltage - Rated :
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CONN HDR BLADE PWR 20POS EDGE MT
    CONN RCPT BLADE PWR 36POS PCB
    CONN HEADER 6P/24S/5P R/A PCB
    CONN HDR BLADE PWR 26POS EDGE MT
    CONN HDR BLADE PWR 32POS EDGE MT
Catalog related products
  • Molex
    CONN RCPT USB2.0 MINI AB SMD R/A
  • CnC Tech
    CONN RCPT USB3.0 TYPEA 9POS VERT