HDMR-19-01-S-SM
- Manufacturer Part Number:
- HDMR-19-01-S-SM
- Manufacturer/Brand:
- Samtec, Inc.
- Part of Description:
- CONN RCPT HDMI 19POS SMD R/A
- Stock Condition:
- 931
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Samtec, Inc.
- Product Category :
- USB, DVI, HDMI Connector Assemblies
- Connector Type :
- HDMI
- Current Rating (Amps) :
- 1.3A per Contact
- Features :
- Board Guide
- Gender :
- Receptacle
- Ingress Protection :
- Mating Cycles :
- 100
- Mounting Feature :
- Horizontal
- Mounting Type :
- Surface Mount, Right Angle
- Number of Contacts :
- 19
- Number of Ports :
- 1
- Operating Temperature :
- -25°C ~ 85°C
- Product Status :
- Active
- Shielding :
- Shielded
- Specifications :
- Termination :
- Solder
- Voltage - Rated :
- 40VAC