88714-120HLF
- Manufacturer Part Number:
- 88714-120HLF
- Manufacturer/Brand:
- Amphenol Communications Solutions
- Part of Description:
- CONN HEADER VERT 20POS 2.54MM
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Product Category :
- Headers, Male Pins
- Connector Type :
- Header
- Contact Finish - Mating :
- Gold or Gold, GXT™
- Contact Finish - Post :
- Contact Finish Thickness - Mating :
- 30.0µin (0.76µm)
- Contact Length - Mating :
- 0.420" (10.67mm)
- Contact Length - Post :
- 0.120" (3.05mm)
- Contact Material :
- Phosphor Bronze
- Contact Shape :
- Square
- Contact Type :
- Male Pin
- Current Rating (Amps) :
- Fastening Type :
- Push-Pull
- Features :
- Ingress Protection :
- Insulation Color :
- Black
- Insulation Height :
- 0.100" (2.54mm)
- Insulation Material :
- Polycyclohexylenedimethylene Terephthalate (PCT)
- Material Flammability Rating :
- UL94 V-0
- Mounting Type :
- Through Hole
- Number of Positions :
- 20
- Number of Positions Loaded :
- All
- Number of Rows :
- 2
- Operating Temperature :
- Overall Contact Length :
- 0.640" (16.26mm)
- Pitch - Mating :
- 0.100" (2.54mm)
- Product Status :
- Obsolete
- Row Spacing - Mating :
- 0.100" (2.54mm)
- Shrouding :
- Unshrouded
- Style :
- Board to Board
- Termination :
- Kinked Pin, Solder
- Voltage Rating :
Hot News
Latest News
- Streamlining Electronic Component Procurement: The ICChipMall Advantage
- The Rise of eMCP Chips: ICChipMall's Role in Supporting Next-Gen Devices
- Navigating Semiconductor Shortages: How ICChipMall Ensures Supply Chain Resilience
- Navigating the Challenges of Semiconductor Shortages: Solutions and Strategies
- The Rise of E-Mobility: How Semiconductors Power the Electric Vehicle Revolution
- How to Select Reliable Electronic Components for Your Projects: A Guide for Engineers and Buyers
- The Future of Semiconductor Technology: Emerging Trends and Innovations
- How to Streamline Semiconductor Procurement and Enhance Supply Chain Efficiency
- The Future of eMMC Storage: Why It's Still Relevant in 2025
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| 8871 | SCS | 7,530 | FLOOR MAT BLUE 4' X 6' |
| 8871 | Keystone Electronics Corp. | 10,943 | BRD SPT SNAP LOCK NYLON 3/16" |
| 8871-3124-A | RAF | 7,512 | HANDLE ALUMINUM MTG CTR 4.25" |