R5S72670P144FP#VZ
Manufacturer Part Number:
R5S72670P144FP#VZ
Manufacturer/Brand:
Renesas Electronics Corporation
Part of Description:
IC MCU 32BIT ROMLESS 176LFQFP
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
EBI/EMI, I²C, IEBus, SCI, SIO, SPI, USB
Core Processor :
SH2A-FPU
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 6x10b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
104
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
External
Package / Case :
176-LQFP
Peripherals :
DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Not For New Designs
Program Memory Size :
Program Memory Type :
ROMless
RAM Size :
1.5M x 8
Speed :
144MHz
Supplier Device Package :
176-LFQFP (24x24)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.15V ~ 3.6V
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    CAPACITOR CERM
    MA3075 - Trans Voltage Suppresso
    5P4M - Thyristor 5A SCR