FD150R12RT4HOSA1
- Manufacturer Part Number:
- FD150R12RT4HOSA1
- Manufacturer/Brand:
- Infineon Technologies
- Part of Description:
- IGBT MOD 1200V 150A 790W
- Stock Condition:
- 10
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Infineon Technologies
- Product Category :
- IGBT Modules
- Configuration :
- Single Chopper
- Current - Collector (Ic) (Max) :
- 150 A
- Current - Collector Cutoff (Max) :
- 1 mA
- IGBT Type :
- Trench Field Stop
- Input :
- Standard
- Input Capacitance (Cies) @ Vce :
- 9.3 nF @ 25 V
- Mounting Type :
- Chassis Mount
- NTC Thermistor :
- No
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 150°C (TJ)
- Package / Case :
- Module
- Power - Max :
- 790 W
- Product Status :
- Active
- Supplier Device Package :
- Module
- Vce(on) (Max) @ Vge, Ic :
- 2.15V @ 15V, 150A
- Voltage - Collector Emitter Breakdown (Max) :
- 1200 V