14UL1015STRBLA1000
Manufacturer Part Number:
14UL1015STRBLA1000
Manufacturer/Brand:
Remington Industries
Part of Description:
HOOK-UP STRND 14AWG BLACK 1000'
Stock Condition:
47
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Remington Industries
Product Category :
Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
Cable Type :
Hook-Up
Conductor Material :
Copper, Tinned
Conductor Strand :
41/30
Features :
Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
Jacket (Insulation) Diameter :
0.141" (3.58mm)
Jacket (Insulation) Material :
Poly-Vinyl Chloride (PVC)
Jacket (Insulation) Thickness :
0.030" (0.76mm)
Jacket Color :
Black
Length :
1000.0' (304.8m)
Operating Temperature :
105°C
Product Status :
Active
Ratings :
UL Style 1015
Voltage :
600V
Wire Gauge :
14 AWG