22PTFESTRGRA500
- Manufacturer Part Number:
- 22PTFESTRGRA500
- Manufacturer/Brand:
- Remington Industries
- Part of Description:
- HOOK-UP STRND 22AWG GRAY 500'
- Stock Condition:
- 50
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Remington Industries
- Product Category :
- Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- Cable Type :
- Hook-Up
- Conductor Material :
- Copper, Silver Coated
- Conductor Strand :
- 19/34
- Features :
- Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.051" (1.30mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Polytetrafluoroethylene (PTFE)
- Jacket (Insulation) Thickness :
- Jacket Color :
- Gray
- Length :
- 500.0' (152.4m)
- Operating Temperature :
- 200°C
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Voltage :
- 600V
- Wire Gauge :
- 22 AWG