14STRBROSXL500
- Manufacturer Part Number:
- 14STRBROSXL500
- Manufacturer/Brand:
- Remington Industries
- Part of Description:
- HOOK-UP STRND 14AWG BROWN 500'
- Stock Condition:
- 50
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Remington Industries
- Product Category :
- Single Conductor Cables (Hook-Up Wire)
- Cable Type :
- Hook-Up, Automotive
- Conductor Material :
- Copper, Bare
- Conductor Strand :
- 19/27
- Features :
- Abrasion Resistant, Chemical Resistant, Oil Resistant, Solvent Resistant
- Jacket (Insulation) Diameter :
- 0.141" (3.58mm)
- Jacket (Insulation) Material :
- Polyethylene (XLPE)
- Jacket (Insulation) Thickness :
- Jacket Color :
- Brown
- Length :
- 500.0' (152.4m)
- Operating Temperature :
- 125°C
- Product Status :
- Active
- Ratings :
- Voltage :
- 60V
- Wire Gauge :
- 14 AWG