RKP2A1500
- Manufacturer Part Number:
- RKP2A1500
- Manufacturer/Brand:
- BriskHeat
- Part of Description:
- RKP LONG-LENGTH SILICONE HEATING
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- BriskHeat
- Product Category :
- Heat Tape, Heat Blankets and Heaters
- Approval Agency :
- CE
- Attachment Method :
- No Pressure Sensitive Adhesive (PSA)
- Color :
- Brown
- Diameter :
- Features :
- Leads Potted, User Selectable Voltage
- Length :
- 75' (22.86m)
- Length - Lead Wire :
- Material :
- Silicone Rubber
- Material - Insulation :
- Power (Watts) :
- 750 W
- Product Status :
- Active
- Resistance :
- Shape :
- Rectangular
- Temperature Rating :
- 450°F (232°C)
- Termination :
- Wire Leads
- Thickness :
- Type :
- Heat Tape
- Voltage :
- 240V
- Watt Density @ 12V :
- 1 W/in²
- Width :
- 0.500" (12.70mm)