MP28300GG-Z
Manufacturer Part Number:
MP28300GG-Z
Manufacturer/Brand:
Monolithic Power Systems
Part of Description:
IC REG BUCK ADJ 300MA DL 12QFN
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Current - Output :
300mA
Frequency - Switching :
1.5MHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
2
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Adjustable
Package / Case :
12-VFQFN
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
12-QFN (2x2)
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Buck
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Input (Min) :
2V
Voltage - Output (Max) :
1.818V
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.782V