MP2151GQFU-25-P
Manufacturer Part Number:
MP2151GQFU-25-P
Manufacturer/Brand:
Monolithic Power Systems
Part of Description:
5.5V,1A,SYNCHRONOUS STEP-DOWN CO
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Monolithic Power Systems
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Current - Output :
1A
Frequency - Switching :
1.1MHz
Function :
Step-Down
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
6-UFDFN
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
6-UTQFN (1.2x1.6)
Synchronous Rectifier :
Yes
Topology :
Buck
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Input (Min) :
2.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V