RP600K012A-TR
Manufacturer Part Number:
RP600K012A-TR
Manufacturer/Brand:
RICOH/Nisshinbo Micro Devices
Part of Description:
1A PWM/VFM STEP-UP/DOWN DCDC CON
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
RICOH/Nisshinbo Micro Devices
Product Category :
Voltage Regulators - DC DC Switching Regulators
Current - Output :
500mA
Frequency - Switching :
1.2MHz
Function :
Step-Up
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Outputs :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
10-UFDFN Exposed Pad
Product Status :
Active
Supplier Device Package :
DFN(PL)2527-10
Synchronous Rectifier :
No
Topology :
Boost
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Input (Min) :
0.8V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
4.2V