LM3S1J11-IBZ50-C5
Manufacturer Part Number:
LM3S1J11-IBZ50-C5
Manufacturer/Brand:
Texas Instruments
Part of Description:
IC MCU 32BIT 128KB FLASH 108BGA
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Texas Instruments
Product Category :
Microcontrollers
Connectivity :
I²C, IrDA, LINbus, Microwire, SPI, SSI, UART/USART
Core Processor :
ARM® Cortex®-M3
Core Size :
32-Bit Single-Core
Data Converters :
A/D 8x10b
EEPROM Size :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of I/O :
67
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Oscillator Type :
Internal
Package / Case :
108-LFBGA
Peripherals :
Brown-out Detect/Reset, DMA, POR, PWM, WDT
Product Status :
Obsolete
Program Memory Size :
128KB (128K x 8)
Program Memory Type :
FLASH
RAM Size :
20K x 8
Speed :
50MHz
Supplier Device Package :
108-BGA (10x10)
Voltage - Supply (Vcc/Vdd) :
1.08V ~ 3.6V