RT9166-12GVL
Manufacturer Part Number:
RT9166-12GVL
Part of Description:
IC REG LIN 1.2V 300MA SOT23-3L
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
300 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
55dB (1kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-3L
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.2V
Voltage Dropout (Max) :
0.23V @ 300mA (Typ)