RT9193-33GF
Manufacturer Part Number:
RT9193-33GF
Manufacturer/Brand:
Richtek
Part of Description:
IC REG LINEAR 3.3V 300MA 8MSOP
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Richtek
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
130 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
8-TSSOP, 8-MSOP (0.118", 3.00mm Width)
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
70dB ~ 50dB (100Hz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
8-MSOP
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.3V @ 300mA