RT9068-25GSP
Manufacturer Part Number:
RT9068-25GSP
Part of Description:
IC REG LINEAR 2.5V 50MA 8SOP
Stock Condition:
668
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Control Features :
Enable
Current - Output :
50mA
Current - Quiescent (Iq) :
40 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
8-SOIC (0.154", 3.90mm Width) Exposed Pad
Protection Features :
Over Current, Over Temperature, Reverse Polarity
PSRR :
65dB (50mA)
Supplier Device Package :
8-SOP-EP
Voltage - Input (Max) :
60V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.23V @ 50mA