RT9073-33GB
Manufacturer Part Number:
RT9073-33GB
Part of Description:
IC REG LINEAR 3.3V 250MA SOT23-5
Stock Condition:
258
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Control Features :
Enable
Current - Output :
250mA
Current - Quiescent (Iq) :
3 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
75dB (1kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 250mA