RT9073-18GB
Manufacturer Part Number:
RT9073-18GB
Part of Description:
IC REG LINEAR 1.8V 250MA SOT23-5
Stock Condition:
188
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Current - Output :
250mA
Current - Quiescent (Iq) :
3 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Package / Case :
SC-74A, SOT-753
PSRR :
75dB (1kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-5
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.8V @ 250mA