RT9058-33GX
Manufacturer Part Number:
RT9058-33GX
Manufacturer/Brand:
Richtek
Part of Description:
IC REG LINEAR 3.3V 100MA SOT89-3
Stock Condition:
586
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Richtek
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Current - Output :
100mA
Current - Quiescent (Iq) :
3.5 µA
Current - Supply (Max) :
5 µA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C (TA)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-243AA
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current
PSRR :
70dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
Supplier Device Package :
SOT-89-3
Voltage - Input (Max) :
36V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.3V
Voltage Dropout (Max) :
0.5V @ 10mA