RT9064-25GX
Manufacturer Part Number:
RT9064-25GX
Part of Description:
IC REG LINEAR 2.5V 200MA SOT89-3
Stock Condition:
828
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Current - Output :
200mA
Current - Quiescent (Iq) :
4 µA
Operating Temperature :
-40°C ~ 85°C
Package / Case :
TO-243AA
Product Status :
Discontinued at Digi-Key
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
60dB ~ 40dB (100Hz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
SOT-89-3
Voltage - Input (Max) :
14V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
1.5V @ 100mA