RT9161-18GV
Manufacturer Part Number:
RT9161-18GV
Part of Description:
IC REG LINEAR 1.8V 300MA SOT23-3
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Current - Output :
300mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C (TJ)
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Voltage - Input (Max) :
12V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.8V
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 300mA