LP5900SD-1.5/NOPB
- Manufacturer Part Number:
- LP5900SD-1.5/NOPB
- Manufacturer/Brand:
- Texas Instruments
- Part of Description:
- IC REG LINEAR 1.5V 150MA 6WSON
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Texas Instruments
- Product Category :
- Voltage Regulators - Linear
- Control Features :
- Enable
- Current - Output :
- 150mA
- Current - Quiescent (Iq) :
- 50 µA
- Current - Supply (Max) :
- 230 µA
- Mounting Type :
- Surface Mount
- Number of Regulators :
- 1
- Operating Temperature :
- -40°C ~ 85°C
- Output Configuration :
- Positive
- Output Type :
- Fixed
- Package / Case :
- 6-WDFN Exposed Pad
- Product Status :
- Active
- Protection Features :
- Over Temperature, Short Circuit
- PSRR :
- 85dB ~ 40dB (100Hz ~ 100kHz)
- Supplier Device Package :
- 6-WSON (2.2x2.5)
- Voltage - Input (Max) :
- 5.5V
- Voltage - Output (Max) :
- Voltage - Output (Min/Fixed) :
- 1.5V
- Voltage Dropout (Max) :
- 0.15V @ 150mA
Hot News
Latest News
- Streamlining Electronic Component Procurement: The ICChipMall Advantage
- The Rise of eMCP Chips: ICChipMall's Role in Supporting Next-Gen Devices
- Navigating Semiconductor Shortages: How ICChipMall Ensures Supply Chain Resilience
- Navigating the Challenges of Semiconductor Shortages: Solutions and Strategies
- The Rise of E-Mobility: How Semiconductors Power the Electric Vehicle Revolution
- How to Select Reliable Electronic Components for Your Projects: A Guide for Engineers and Buyers
- The Future of Semiconductor Technology: Emerging Trends and Innovations
- How to Streamline Semiconductor Procurement and Enhance Supply Chain Efficiency
- The Future of eMMC Storage: Why It's Still Relevant in 2025
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| LP5900SD-1.5 | National Semiconductor | 20,749 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA 6WSON |
| LP5900SD-1.5 | Texas Instruments | 6,048 | IC REG LINEAR 1.5V 150MA 6WSON |
| LP5900SD-1.5/NOPB | Texas Instruments | 7,125 | LP5900 150MA ULTRALOW-NOISE LDO |