PC16DH-10IP06-103B2020-TA
Manufacturer Part Number:
PC16DH-10IP06-103B2020-TA
Manufacturer/Brand:
Piher Sensing Systems, an Amphenol company
Part of Description:
16 MM PANEL MOUNT CARBON SENSOR/
Stock Condition:
598
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Product Category :
Rotary Potentiometers, Rheostats
Actuator Diameter :
0.236" (6.00mm)
Actuator Length :
1.772" (45.00mm)
Actuator Type :
Knurled
Adjustment Type :
Side Adjustment
Built in Switch :
None
Bushing Thread :
M10 x 0.75
Features :
Mounting Type :
Panel Mount
Number of Gangs :
2
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.1W, 1/10W
Product Status :
Active
Resistance (Ohms) :
10k
Resistive Material :
Carbon
Rotation :
300°
Taper :
Logarithmic
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    SHAFT PT10 FIG 3 BLACK
    SHAFT PT10 FIG 8 GREY
    THUMBWHEEL PT10 FIG 5 NON-COLOUR
    SHAFT PT15 FIG 1 WHITE
    SHAFT PT10 FIG 9 BLACK
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
PC1600 BATTERY Interlight 7,991 Replacement for Itt PC1600 Batte
PC1604 Duracell 2,853 BATT ALKALINE 9V CONSTANT
PC1604 / 4133352748 Duracell 312 BATTERY ALKALINE 9V