3862C-126-502AL
- Manufacturer Part Number:
- 3862C-126-502AL
- Manufacturer/Brand:
- Bourns, Inc.
- Part of Description:
- POT 5K OHM 1W CERMET LINEAR
- Price:
- The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
- Manufacturer :
- Bourns, Inc.
- Product Category :
- Rotary Potentiometers, Rheostats
- Actuator Diameter :
- 0.125" (3.18mm)
- Actuator Length :
- 0.375" (9.53mm)
- Actuator Type :
- Slotted
- Adjustment Type :
- Top Adjustment
- Built in Switch :
- None
- Bushing Thread :
- 1/4-32
- Features :
- Mounting Type :
- Panel Mount
- Number of Gangs :
- 1
- Number of Turns :
- 1
- Power (Watts) :
- 1W
- Product Status :
- Active
- Resistance (Ohms) :
- 5k
- Resistive Material :
- Cermet
- Rotation :
- 295°
- Taper :
- Linear
- Temperature Coefficient :
- ±150ppm/°C
- Termination Style :
- PC Pins
- Tolerance :
- ±10%
Hot News
Latest News
- Streamlining Electronic Component Procurement: The ICChipMall Advantage
- The Rise of eMCP Chips: ICChipMall's Role in Supporting Next-Gen Devices
- Navigating Semiconductor Shortages: How ICChipMall Ensures Supply Chain Resilience
- Navigating the Challenges of Semiconductor Shortages: Solutions and Strategies
- The Rise of E-Mobility: How Semiconductors Power the Electric Vehicle Revolution
- How to Select Reliable Electronic Components for Your Projects: A Guide for Engineers and Buyers
- The Future of Semiconductor Technology: Emerging Trends and Innovations
- How to Streamline Semiconductor Procurement and Enhance Supply Chain Efficiency
- The Future of eMMC Storage: Why It's Still Relevant in 2025
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
| Part | Manufacturer | Stock | Description |
|---|---|---|---|
| 3862 | Adafruit | 8,639 | LED ENG PINK LINEAR STRIP |
| 3862 | Pololu Corporation | 26 | JMPR WIRE 60PC 6CLR ASSTD M-M 1" |