3006P-1-204LF
Manufacturer Part Number:
3006P-1-204LF
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
TRIMMER 200K OHM 0.75W PC PIN
Stock Condition:
12
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
15
Power (Watts) :
0.75W, 3/4W
Product Status :
Active
Resistance :
200 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.250" x 0.190" Face (6.35mm x 4.83mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 225A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 400A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 250A
    FUSE TH 500VAC 125VDC 40A
Catalog related products
    TRIMMER 1M OHM 0.5W GW TOP ADJ
  • Piher Sensing Systems, an Amphenol company
    6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT
    POT 10K OHM LINEAR
    POT 5K OHM LINEAR
    6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT
Related products
Part Manufacturer Stock Description
3006 Keystone Electronics Corp. 5,434 BATT RETAIN COIN 24.5MM 1CEL SMD