CT-94EY101
Manufacturer Part Number:
CT-94EY101
Manufacturer/Brand:
Nidec Components
Part of Description:
TRIMMER 100 OHM 0.5W PC PIN TOP
Stock Condition:
975
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Nidec Components
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
18
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
100 Ohms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.378" x 0.189" Face (9.60mm x 4.80mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
  • Bourns, Inc.
    TRIMMER 1M OHM 0.5W GW TOP ADJ
  • Piher Sensing Systems, an Amphenol company
    6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT
    POT 10K OHM LINEAR
    POT 5K OHM LINEAR
    6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT
Related products
Part Manufacturer Stock Description
CT-9 Curtis Industries 6,170 CONN BARRIER STRIP 9CIRC 0.546"