PT10MH01-104A2020-S
Manufacturer Part Number:
PT10MH01-104A2020-S
Manufacturer/Brand:
Piher Sensing Systems, an Amphenol company
Part of Description:
POT 100K OHM LINEAR
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.15W
Product Status :
Active
Resistance :
100 kOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Round - 0.406" Dia (10.30mm)
Temperature Coefficient :
±300ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    SHAFT PT10 FIG 3 BLACK
    SHAFT PT10 FIG 8 GREY
    THUMBWHEEL PT10 FIG 5 NON-COLOUR
    SHAFT PT15 FIG 1 WHITE
    SHAFT PT10 FIG 9 BLACK
Catalog related products
  • Bourns, Inc.
    TRIMMER 1M OHM 0.5W GW TOP ADJ
    6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT
    POT 10K OHM LINEAR
    POT 5K OHM LINEAR
    6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT
Related products
Part Manufacturer Stock Description
PT10 Altech Corporation 6,711 PCB EXTERNAL JUMPER 1016MM GREEN