3296P-1-502LF
Manufacturer Part Number:
3296P-1-502LF
Manufacturer/Brand:
Bourns, Inc.
Part of Description:
TRIMMER 5K OHM 0.5W PC PIN SIDE
Stock Condition:
994
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Bourns, Inc.
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Side Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
25
Power (Watts) :
0.5W, 1/2W
Product Status :
Active
Resistance :
5 kOhms
Resistive Material :
Cermet
Size / Dimension :
Rectangular - 0.375" x 0.190" Face (9.53mm x 4.83mm)
Temperature Coefficient :
±100ppm/°C
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±10%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 225A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 400A
    FUSE BOLT MNT 800VAC 800VDC 250A
    FUSE TH 500VAC 125VDC 40A
Catalog related products
    TRIMMER 1M OHM 0.5W GW TOP ADJ
  • Piher Sensing Systems, an Amphenol company
    6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT
    POT 10K OHM LINEAR
    POT 5K OHM LINEAR
    6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT
Related products
Part Manufacturer Stock Description
3296 Pomona Electronics 2 ADAPT BNC PLUG TO DBL BIND POST
3296 Adafruit 56 DS1307 REAL TIME CLOCK BOARD
3296 GEDORE Tools, Inc. 7,201 SWIVEL HANDLE 3/4"
32960 TE Connectivity AMP Connectors 9,340 CONN RING CIRC 14-16AWG #10
32960 Wiha 4 3 PIECE INSULATED PLIERS AND CUT
32961 TE Connectivity AMP Connectors 7,614 CONN RING CIRC 14-16AWG #1/4
32962 Wiha 6,726 PLIERS ADJUSTABLE 10"