PT15LV02-105A2020-S
Manufacturer Part Number:
PT15LV02-105A2020-S
Manufacturer/Brand:
Piher Sensing Systems, an Amphenol company
Part of Description:
15MM CONTROL/ SENSOR TRIMMER POT
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Product Category :
Trimmer Potentiometers
Adjustment Type :
Top Adjustment
Mounting Type :
Through Hole
Number of Turns :
1
Power (Watts) :
0.25W, 1/4W
Product Status :
Active
Resistance :
1 MOhms
Resistive Material :
Carbon
Size / Dimension :
Round - 0.591" Dia (15.00mm)
Temperature Coefficient :
Termination Style :
PC Pins
Tolerance :
±20%
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
    SHAFT PT10 FIG 3 BLACK
    SHAFT PT10 FIG 8 GREY
    THUMBWHEEL PT10 FIG 5 NON-COLOUR
    SHAFT PT15 FIG 1 WHITE
    SHAFT PT10 FIG 9 BLACK
Catalog related products
  • Bourns, Inc.
    TRIMMER 1M OHM 0.5W GW TOP ADJ
    6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT
    POT 10K OHM LINEAR
    POT 5K OHM LINEAR
    6MM TRIMMER POTENTIOMETER THT