RT9198-15GV
Manufacturer Part Number:
RT9198-15GV
Part of Description:
IC REG LINEAR 1.5V 300MA SOT23-3
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Control Features :
Enable
Current - Output :
300mA
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Package / Case :
TO-236-3, SC-59, SOT-23-3
PSRR :
60dB ~ 30dB (100Hz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
SOT-23-3
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
1.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.33V @ 300mA