RT9198-31GY
Manufacturer Part Number:
RT9198-31GY
Manufacturer/Brand:
Richtek
Part of Description:
IC REG LINEAR 3.1V 300MA SC82
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Richtek
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Current - Output :
300mA
Current - Quiescent (Iq) :
130 µA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 125°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
SC-82
Product Status :
Active
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
60dB ~ 30dB (100Hz ~ 10kHz)
Supplier Device Package :
SC-82
Voltage - Input (Max) :
5.5V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
3.1V
Voltage Dropout (Max) :
0.33V @ 300mA