SC1118ST2.85TRT
Manufacturer Part Number:
SC1118ST2.85TRT
Manufacturer/Brand:
Semtech
Part of Description:
IC REG LINEAR 2.85V 1A SOT223-3
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Semtech
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Current - Output :
1A
Current - Quiescent (Iq) :
250 µA
Current - Supply (Max) :
5 mA
Mounting Type :
Surface Mount
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
-40°C ~ 150°C
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-261-4, TO-261AA
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
65dB (120Hz)
Supplier Device Package :
SOT-223-3
Voltage - Input (Max) :
15V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.85V
Voltage Dropout (Max) :
1.5A @ 1A
International Shipping, on time,   every time.
Manufacturer related products
Catalog related products
Related products
Part Manufacturer Stock Description
SC11-1 Belden 7,282 DEAD-END STRAP
SC110 Mallory Sonalert Products 6,503 BUZZER PIEZO 42.85MM PNL MNT
SC1101CSTRT Semtech 5,189 IC REG CTRLR BUCK 8SOIC
SC1102ASTRT Semtech 6,770 IC REG CTRLR BUCK 14SOIC
SC1102CSTRT Semtech 7,370 IC REG CTRLR BUCK 14SOIC
SC1103C-01UTG Littelfuse 650 TVS DIODE 3.3V 80A DFN1610-2L
SC1103CS.TR Semtech 7,999 IC REG CTRLR BUCK 8SOIC
SC1103CSTRT Semtech 7,697 IC REG CTRLR BUCK 8SOIC
SC1104AISTRT Semtech 9,299 IC REG CTRLR BUCK 8SOIC
SC1104BISTRT Semtech 9,094 IC REG CTRLR BUCK 8SOIC
SC1105-01UTG Littelfuse 973 TVS DIODE 5VWM 11.8VC 2DFN
SC110A0111 ESA 1 HMI SC110A0111
SC110CP Mallory Sonalert Products 7,675 BUZZER PIEZO 42.85MM PNL MNT
SC110D Mallory Sonalert Products 6,329 BUZZER PIEZO 42.85MM PNL MNT
SC110DJ Mallory Sonalert Products 5,885 BUZZER PIEZO 42.85MM PNL MNT