EZ1581CT-2.5T
Manufacturer Part Number:
EZ1581CT-2.5T
Manufacturer/Brand:
Semtech
Part of Description:
IC REG LINEAR 2.5V 5A TO220-5
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Manufacturer :
Semtech
Product Category :
Voltage Regulators - Linear
Control Features :
Enable
Current - Output :
5A
Current - Quiescent (Iq) :
10 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Through Hole
Number of Regulators :
1
Operating Temperature :
0°C ~ 125°C (TJ)
Output Configuration :
Positive
Output Type :
Fixed
Package / Case :
TO-220-5
Product Status :
Obsolete
Protection Features :
Over Current, Over Temperature
PSRR :
80dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-220-5
Voltage - Input (Max) :
7V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
0.6V @ 5A