EZ1085CM-2.5TRT
Manufacturer Part Number:
EZ1085CM-2.5TRT
Part of Description:
IC REG LINEAR 2.5V 3A TO263
Price:
The lowest price for the event is 50% off. Please send an inquiry for confirmation.
Current - Output :
3A
Current - Quiescent (Iq) :
14 mA
Current - Supply (Max) :
Mounting Type :
Surface Mount
Operating Temperature :
0°C ~ 70°C (TA)
Package / Case :
TO-263-4, D²Pak (3 Leads + Tab), TO-263AA
PSRR :
72dB (120Hz)
Supplier Device Package :
TO-263
Voltage - Input (Max) :
7V
Voltage - Output (Max) :
Voltage - Output (Min/Fixed) :
2.5V
Voltage Dropout (Max) :
1.2V @ 3A